9 lut 2012

Smalec wegetariański, palce lizać !Witam po przerwie, wszystkich odwiedzających mojego bloga.
Jako że w ostatnich tygodniach zawitała prawdziwa zima, ze śniegiem i siarczystym mrozem, takoż postanowiłem zażyć, pożądanej przeze mnie relaksacji. Dużo srebrzyście połyskującego śniegu, we wspaniałym słońcu, górskie ostre powietrze, to dla mnie idealny czas, na zimowy wypoczynek. Spacery po świeżym lufcie, sanki, narty, jazda z górki na bele czym, a po tych atrakcjach, dziki, wilczy apetyt,przy którym najprostsze rzeczy, smakują wyśmienicie.
Dzisiaj przedstawiam wytwór moich rąk i umysłu: smalec wegetariański, zdrowy, smaczny i aromatyczny, którym zjadam się namiętnie w zimowe dni.

Wegetariański smalec

0,5 kg masła extra
8 łyżek uprażonych na złoto nasion sezamu
1 słodkie jabłko
1 duża cebula
1 łyżeczka majeranku

 Na suchej patelni prażymy delikatnie, na małym ogniu, ziarna sezamu, które po wystudzeniu mielimy bardzo krótko w młynku elektrycznym.

Do garnka o grubym dnie wkładamy masło i topimy na małym ogniu, a następnie zbieramy delikatnie białą pianę, zbierającą się na powierzchni klarowanego masła.
Płynne masło z garnka, ostrożnie przelewamy wąskim strumyczkiem przez gazę do naczynia, tak aby nie dostała się do niego warstwa białkowa, osiadła na dnie garnka. Przelewanie kończymy, gdy w garnku pozostanie tylko wytrącone białko z odrobiną tłuszczu.

W trakcie topienia masła, dusimy na patelni pokrojoną cebulę, do której dodajemy starte na grubych oczkach jabłko.

Zmielony, rozdrobniony sezam, uduszoną cebulę z jabłkiem, oraz roztarty majeranek ,wrzucić do ciepłego, płynnego, klarowanego masła i dokładnie wymieszać. Następnie odstawić np. na zimny parapet i co jakiś czas przemieszać, tak aby w trakcie stygnięcia, jego składniki były równomiernie rozłożone i nie opadły na dno naczynia. Całkowicie wystygły smalec, wybornie smakuje na świeżej bułce.
                                                                                                                   Smacznego!